Újabb (nem túl eredeti, cserébe annál kevésbé alátámasztott) elmélkedésem következik.Tele van a fejünk hasonló elmélkedésekkel, és addig örüljünk, amíg tele van. Mert az ilyen bizonytalan, szakadozott, toldozott-foltozott és alapjában sehová sem vezető elméletek végiggondolását nevezzük úgy, hogy az élet tartalma.
Mármint... persze enni, inni, aludni, egyszóval érzéki élményeket átélni: ez is élet, illetve ez is tartalom. Csakhogy ezek mindenkinél közösek. Ezért aki például ezeket emeli ki mint életet, másokat pedig azzal bélyegez meg, hogy hasonló élmények hiányában úgymond nem él, netán nem ismeri az életet, az csupán saját tartalmatlanságát hirdeti, vagyis azt, hogy a mindenkiben közös élményein túl nincsenek egyéb élményei, nincsen életének egyéb tartalma.
Mi legyünk büszkék arra, hogy képesek vagyunk fölvállalni toldozott-foltozott, alapjában ostoba elmélkedéseket, mert ez a fölvállalás is többé tesz minket. Ráadásul nem szorongunk azon elmélet végletes korlátai között, mely csak a lekerekített igazságokat fogadja el emberhez méltó gondolatokként.
Tehát a napfényről fogok beszélni.
Helyesebben arról, hogy mit tesz a napfény. Semmit: megvilágít dolgokat. És? És melegít. Ennyit tesz, mármint ennyi az, amit szemmel látható, bőrrel érzékelhető módon tesz. De még ez a semmi is több a semminél.
Erre akkor jöttem rá, amikor hosszú hónapok sötétsége után egyszercsak előtört a felhők közül a koratavaszi napfény. (Tehát a napfény azt teszi, hogy "előtör"? Erről eddig nem volt szó!) Előtör: ez máris szemléleti kérdés. Metafora, és mint minden metafora, irányítja a gondolkodásunkat. Miért nem azt mondjuk: "megdöccen" a koratavaszi napfény? Vagy: "csikorog"? Esetleg: "pelyhedzik"? Vagy ezer más metaforát használhatnánk.
Szóval megvilágít. Legyünk nagyon konkrétak: ha süt a nap, több mindent látunk. Ugye ezt senki sem vitatja?
Ha több mindent látunk, több mindenről fog eszünkbe jutni valami. Ugye?
Ha több mindenről jut eszünkbe valami, több idegsejtkapcsolat jön létre az agyunkban.
Ha több idegsejtkapcsolat jön létre az agyunkban, jobban fogjuk érezni magunkat. (Miért? Mert az esetleges nyomasztó asszociációk helyett választhatunk másakat.)
A napfény azért jobb, mint a sötét, mert több esélyt kínál arra, hogy ne csupán nyomasztó gondolataink legyenek. És mivel ez korábban is így volt, már a napfényre való emlékezés is elindíthat valamit, ami kellemesség.
Hoppáré! De ha több látszik, akkor több rossz is, nem? De, de, kétségtelen. Ám tegyük föl, hogy az ember gondolkodó lény, és képes a gondolatai között szelektálni. Egy hajléktalan látványa elszomorítja, de egy ágon megbúvó odafújt rongydarab, mely tótágast áll a levegőben, mint valami táncosnő, mosolyra ingerli. És így a rossz meg a mosoly együtt van. A rossz meg a jó pedig jó. Vagyis: abszurd, furcsa, humoros. És ennyi elég.
Tehát akkor... mit akarok mondani? Azt, hogy a napsütés kinyitja az agyunkat. A napfény azért tesz jobbkedvűvé, mert több dolgot megmutat a világból.
De van valami még, amiről nem beszéltem. A melegítésről. Pedig az is fontos. Hidegben az ember összegubózik, se lát, se hall, örül, ha él. De ha elkezdik simogatni az érkező tavaszi nap sugarai, nem kell összegubóznia, nem kell spórolnia saját testének minden részecskéjével. A napfény nemcsak agyunkat nyitja ki, de testünket is.
Igen, és?
Mindezt eddig is tudtuk. A tavasz jó, ezt eddig is tudtuk. És?
Nincs és. Ezt előbb végig kell gondolni, végig kell lépegetni fölismerésről fölismerésre a gondolatmeneten, és akkor tényleg tudni fogjuk.
És ha nem igaz? Hiszen sok mindent (millióegy dolgot, ami jelentősen befolyásolhatja adott témánkat) egyszerűen figyelembe se vettél, buta módon ignoráltál!
Látod, ezzel nem lehet mit tenni; mindig így vagyunk. A fizikus talán nem szelektál adatai között? Neki sem a teljes igazság a fontos, hanem a használhatóság. Ezt a gondolatmenetet pedig tudom használni. Hogy mire? Talán csak arra, hogy legközelebb, ha süt a nap, tényleg jobban figyeljek. A fűszálakra, a házak vakolatára, az utcakövekre. Ez nem sok, tudom. De az élet tartalma éppen ez, ez a "nem sok".
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Anselmo 2011.02.21. 20:34:53
Na és ha mindenkinék közösek? Te is emberből vagy, mint mindenki.
pontilyen 2011.02.21. 20:42:01
Igazából nem az érzéki élményeket húzom le, hanem azzal nem értek egyet, hogy azonosítsuk őket az "élettel". Vannak nagyon másféle élményeink is, olyanok, amelyeknél valahogy az agyunkat birizgálja valami, és látszólag semmiféle érzéki tapasztalat nem ér minket. És ne nézzük le az ilyeneket.
Anselmo 2011.02.21. 20:48:15
Anselmo 2011.02.21. 20:49:43
_andris 2011.02.22. 10:11:22
A napsütés élvezete is érzéki élmény. :)
Ha az ember figyel, akkor rájön, hogy a napfényt élvezi.
Én a kutyámtól tanultam, ő ilyenkor megkeresi a legjobb helyet, és csak napozik és hever. Vagy nézzük meg az időseket, ők is szeretnek kiülni a napra. A növények is láthatóan élvezik. De ha tudsz figyelni magadra, akkor magadtól is rájössz, hogy a napfény éltető, jó dolog. Sosem hittem el azokat a scifiket, ahol az emberiség a föld alatt, egy űrhajó gyomrában, vagy egy búra alatt élt. Lehetetlen! Eszembe jut vmelyik jó régi hegylakó-film vége, ahol kimászik a hős, meg a Nő a szabad ég alá, vagy a Logan futása című film, amikor végre kijutnak a föld alól :) Ennyi.
peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2011.02.22. 21:32:58
Persze olyan közepesen belém lett rúgva ezzel:
"Ráadásul nem szorongunk azon elmélet végletes korlátai között, mely csak a lekerekített igazságokat fogadja el emberhez méltó gondolatokként."
de nem veszem fel. Ugyanis ez nem lényegi része a posztnak.
A fontos - nekem - ? - ez volt:
"Talán csak arra, hogy legközelebb, ha süt a nap, tényleg jobban figyeljek. A fűszálakra, a házak vakolatára, az utcakövekre. Ez nem sok, tudom. De az élet tartalma éppen ez, ez a "nem sok"."
És ebben meg is nyugszom.
crouchy 2011.02.23. 17:45:05
pontilyen 2011.02.23. 19:41:44
@Anselmo:
Persze filozofikus kérdés, hogy hol vannak érzékeink határai, és hol kezdődik az (ha van olyan), ami már (vagy még) nem érzéki élmény. Dehát éppen ezért kell mindkét oldalról tiszteletben tartani az élmények sokféleségét. Remélem, a fenntartások ellenére azért ezt végülis megtettem én is. :-)
@_andris:
A scifiről jutott eszembe: ha van rettenetes börtön, akkor az az, amelyik elzárja a rab elől a napot és az eget.
@peetmaster:
Nem rúgtam beléd. :-) De az igaz, hogy az elméletedet közvetetten megint megkritizáltam. Számomra túl zárt az olyan világ (és ezért szorongok benne), amely nem számol az esetlegességekkel, az irracionalitással, a játékkal.
@crouchy:
A hideg+napfény tényleg jó, feltéve, hogy nem annyira hideg a hideg, mint pl. a mai, mert ilyen időben gondolni sem bírok semmire, annyira el vagyok foglalva a létfenntartással, azaz, hogy egyáltalán legyen vérkeringésem meg ilyenek. (Ellenpont: a nyálkás, esős meleg, amilyen idő a trópusokon van, fullasztó. Nem élnék ott.)
peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2011.02.23. 22:20:24
Ne érts félre, nem akarom tagadni a játékot, az esetlegességet. Azt állítom, hogy ezek mind a nemtudásból erednek. Ezek mindegyike csak úgy lehetséges, hogy valamit, sőt, általában sok mindent, nem tudunk.
A játék stb. ennek a kompenzálására, szimulációs gyakorlatra, tanulásra szolgál.
Kétségkívül, a mai mércénkkel legalábbis, unalmas lenne a mindentudás világa.
Azonban hosszas és jelentős erőfeszítések ellenére sem tudtam mást kitalálni, amit az _emberi_ élet értelmének megtehetnék.
Játszani, esetlegességekkel elbánni az állatok is tudnak.
Mi tesz minket emberré, ha nem az örök keresés a "Miért?" kérdés válasza után?
pontilyen 2011.02.24. 20:22:15
A mindentudás világa egy halandó ember számára fikció. Sőt még fikcióként is nehéz elképzelni. Márpedig ha ez így van, akkor fontosabbá válik tudásunk _határainak_ feszegetése, lehetőségek szerinti tágítása. Ehhez pedig nagy szükségünk van a játékra, az esetlegességekre, az irracionalitásra, hiszen ezek képesek kimozdítani minket rögzített világképünkből.
Hogy mi tesz emberré? Talán éppen a végesség tudata.
peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2011.02.24. 20:44:57
Úgy értem, lehet, hogy nem tudunk mindent. De _akarunk_ mindent tudni, és ezért még esetlegeskedni is hajlandóak vagyunk.
padmasambhava 2011.02.27. 18:51:05
pontilyen 2011.02.28. 17:48:56
Ebben teljesen igazad van. Van az érzéki élményeknek egy olyan síkja, amelyen mindegyik egyedi módon jelenik meg. Kérdés, lehet-e erről beszélni. Illetve hogy aki az érzéki élményeknek tulajdonít nagy jelentőséget, az ezt ezen a síkon érti-e. (Vannak kétségeim.)