Ugye ismerős az eset? Egy bogár vagy rovar (például egy darázs) berepül egy ember által készített helyre (például egy lakásba vagy villamosba), és megpróbál onnan visszajutni a szabadba. De nem talál ki. Folyton nekirepül az ablaküvegnek, és nem érti, hogy ott, ahol ő fákat és eget lát, hogyhogy nincsen neki út a fákhoz és az egekbe.
Most a héten megint láttam egy ilyen darazsat. A villamosba repült be, és a villamosból próbált kirepülni. Százszor is nekiveselkedett a repülésnek, de feje százszor is az ablaküveg falába koppant. Végül teljesen kimerült szegény. Vagy fél órán át utaztam a villamosban. Amikor fölszálltam, ő már ott volt; amikor leszálltam, ő még ott volt. Azt hiszem, sose jutott ki a szabadba, ott pusztul el szegény az ablakpárkányon, miközben szemeivel végig láthatta a zöld fát és a kék eget, a szabadságot.
Nekem az ilyen eset mindig jelképes jelentéssel bírt. Elképzelem, hogy a világ született lúzerei közül az ellenszenvesek micsoda ostoba értelmet olvasnak bele a történetbe, és milyen émelyítő módon kezdenek el papolni egzisztenciális bezártságról, magányról és hasonlókról. Megtehetik persze, hiszen a kép valóban erős, és bizonyára már nem egy vers íródott róla. Az eset jelképes jelentése számomra viszont mindig is döbbenetesen optimista volt, és valahányszor egy így fogságba esett bogarat láttam, az ember csodálatos lehetőségeiről gondolkodtam el, és az jutott eszembe, hogy az élet akkor is kimeríthetetlenül gazdag, amikor a legreménytelenebbül üresnek tűnik.
Mert miről szól a foglyul esett darázs története? Arról, hogy megoldás mindig van, legfeljebb nem mindig látjuk. Szegény darázs idegrendszere nem kellően kifinomult ahhoz, hogy képes legyen érzékelni helyzetét, vagyis azt, hogy az üvegen áthatolni ugyan nem tud, megkerülni viszont meg tudná azt. Egy fejlettebb, kifinomultabb intelligencia már eljutna ide. És ha ez így van, akkor minden lehetséges.
Mert elképzelhető, hogy mi emberek soha nem fogunk eljutni a megoldásig (például, hogy van-e értelme a létnek), ám egy magasabb rendű intelligencia attól még eljuthat. És amikor rabnak érezzük magunkat (egzisztenciális foglyoknak egy idegennek ható világban), talán csak egy magasabb rendű intelligencia felségterületére tévedtünk, amely részvéttel figyeli vergődésünket, amint százból százszor az üvegfalának koppanunk. És az ő számára is talán csupán egy félórás villamosút a mi egész létezésünk. Mármint a mi egész létezésünk, az emberiségé.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
szomorutojas · http://tojas.blog.hu 2011.07.24. 03:29:59
Ha erre fordítom a kérdést, valóban látod, miként lehetne az üveg mögé kerülni? Vagy magunk is, a hatalmas intelligenciánkkal nekifutunk fejjel újra meg újra az üvegnek?
pontilyen 2011.07.24. 13:37:25
Persze, persze, pont arra gondolok, hogy mi is pont olyanok vagyunk, mint ez a darázs. A hatalmas intelligenciánk viszonylagos; sokszor mi is falakba ütközünk. De a fogságba esett darázs kínlódása nekem mindig azt sugallja: a mi esetleges fogságunk sem (elvileg) végzetes. Ha mi, a személyes életünkben nem is találjuk meg az utat a szabadba, ennek (a szabadságnak) _elvi_ lehetősége mindig fönnáll.
szomorutojas · http://tojas.blog.hu 2011.07.24. 19:20:51
Ez azonban a problémával küzdő szempontjából irreleváns tudás.
Ha kiugrom a tizedik emeletről, számos elvi lehetőségem van arra, hogy élve megússzam, azonban ezek bármelyikének bekövetkezte a véletlen kategóriába esően alacsony valószínűségű. Mint egy résnyire nyitott ablak a darázs számára. Tudatosan az adott problémával nem tudok megoldásig jutni.
Hasonlóan alacsony esélyem van arra, hogy a tévében látott, vágyott világ részévé váljak. Éppen annyi az esélyem, mint eltalálni 5 számot 90-ből ;)
Érdemes tehát az ilyen alacsony valószínűségű eseményt elvi esélynek nevezni?
Anselmo 2011.07.25. 16:55:03
A darázsról jut eszembe: tegnap éjjel kioltottam egy életet. Bejutott ugyanis a szobámba egy tücsök, és rettenetes hangosan tud egy ilyen ciripelni. És mikor éjjel kettőkor még mindig nem aludtam, elhatároztam, hogy felkelek és megölöm.
pontilyen 2011.07.26. 17:08:28
Én az elvi esélyt nem úgy értem, hogy "a mi életünkben". Nem számít, hogy a mi életünkben-e, itt az a kérdés játszik, hogy lehetséges-e a világnak egy jó berendezkedése (amely miatt az egyéni pusztulás katasztrófája is devalválódik). Mert mi tudjuk, hogy a darázs pusztulása csak egyéni áldozat, a darazsak nem halnak ki, a dolog működik, az élet eljár a maga kerekein.
@Anselmo:
De még csak az sem fontos, hogy "életünkben".
[Most olyan gondolatokat fogalmazok meg, amelyek Peetmasternek is tetszenének.] :-)
peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2011.08.01. 14:32:11