Kosztolányi Dezső legelső (fönnmaradt) versét szeretném egy kicsit boncolgatni.
1890-re datálják, ekkor a kis Dezső öt éves volt. Íme a szöveg:
Magunk vagyunk,
ég a házunk.
Kék az ablakunk.
A vers kétféle, egymástól nagyon különböző, mégis lényegileg egységes olvasatot enged meg. A két olvasat különbsége az ég szó kettős jelentéséből adódik.
Nézzük először is a kézenfekvőbb olvasatot!
E szerint a házunkban magunk vagyunk, azaz egyedül vagyunk, kiszolgáltatva a külső hatalmak mindenféle csapásainak. Nem számíthatunk senki másra. Nincsen jóságos Isten, aki megvédene minket. És ég a házunk, azaz kigyulladt, az életveszély tehát közvetlen és kézzelfogható. A kép ott válik szürreálissá, hogy az ablakunk viszont kék. Vajon hogyan értelmezhető ez a harmadik sor? Hát úgy, hogy a gyerek (?) kifelé néz a ház ablakán, és látja az eget. Vagyis látja a menekülés és szabadulás lehetőségét a fenyegető és életveszélyes lakóhelyről. Furcsa ugyanakkor, hogy a valóságban nem az ablak kék, hanem az ég. Mit jelenthet tehát, hogy a gyerek (?) az ablakot látja kéknek? Talán azt, hogy a látásunk korlátolt, és tévesedekre hajlamosít. Nem az eget látjuk, hanem az ég felé vezető utat. Az eget nem látjuk.
Mit mond ezek után a második olvasat?
A második olvasatban az ég magát a kéklő égboltot jelenti. És mennyire másféle értelmet kap így az egész vers! A mi házunk az ég. Vajon mit jelent ez? Hát azt jelenti, hogy mi itt a földi életünkben építhetünk ugyan házakat magunknak, beköltözhetünk különféle otthonokba; de az igazi otthonunk az univerzum marad, akárhová is menjünk. A magunk vagyunk után ez az ég a házunk különösen megdöbbentő értelmet nyer. Azt sugallja ugyanis, hogy mi, emberek vagyunk "magunk"; egyedül vagyunk a világban, nem számíthatunk senki másra. A szó szoros értelmében miénk a világ. És akkor már értjük is az utolsó sort. Kék az ablakunk, vagyis ki tudunk nézni a világból. Csakhogy most az ablakot már tényleg azonosítjuk az éggel. Nem úgy, mint az első olvasatban, ahol az ablak még csak eszköz volt, hogy lássuk az eget. A második olvasatban már magát az eget látjuk. Megtörtént a csoda.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Elderflower 2009.01.20. 16:51:15
(Ui. Kék lángok is léteznek éppenséggel.)
pontilyen 2009.01.20. 16:57:09
Akár véletlen, akár nem (valószínűleg inkább véletlen; egy öt éves gyerek nyilván nem tudatosan szerkeszt verseket), tény, hogy így kétértelmű lett a szöveg.
A zárójeles utóiratot köszi! Tényleg érdekes kiegészítés az első olvasathoz.
ehje aser 2009.01.22. 08:53:17
Az én olvasatomban a kis Dezsőke társra, társakra vágyik, beinvitálja az arra járót, járókat a csak "magunk vagyunk" világába.
pontilyen 2009.01.22. 13:54:17
Minél többször gondolok erre a versre, annál bonyolultabbnak, összetettebbnek érzem...
ehje aser 2009.01.22. 14:25:45
Igenám, csakhogy jobban vizsgálva az indítékot, rájöttem, hogy tulajdonképpen ezzel azt akarom, hogy önön magamra nyissak ablakot. Hisz, minden blog egy "kék ablak", hogy a cybertérben kóválygók benézhessenek. De ennek a blogírás-őrületnek van úgynevezett koturnusz jellege is. Nemdebár .ilyen .?
Mindenesetre (ez nálam az a szó, ami némelyeknél az egyébként) egyelőre töröltem a blogírási gondolatot.
Egyébként, kezdés gyanánt néhai Szőcs Kálmán, erdélyi költő versével akartam indítani. Íme:
ISTENEM, TELEFONÁLJ!
Napok óta vagyok némaságban,
nem beszélek senkivel, hát senki
sem beszél velem,
motorzúgás és benzin a világ,
némán égnek lelkem pattanásai
esténként, a piros petúniák.
Gyűlöltem azokat ott kint, és mégis
bánt, hogy nincsen hírem róluk,
elbújtam, de lesem, hogy csenget-e
valaki. Magány van és alku van,
nem teszem ki a tejesüveget, hogy a hölgy
rám kopogjon reggel: "Bocsánat, uram."
Emberhang kellene, az kellene,
amit utálok. Amire példa nincs, s mire
már nem lesz mentség. Kiáltanom kell,
tornyomban nincsen már harang,
várom hát, hogy a kagylóban, ott az
ajtó mellett, szelíd csengetés után
megszólal a hang.
Elderflower 2009.01.22. 22:17:47
sleeping dancer · http://sleepingdancer.freeblog.hu 2009.01.22. 23:02:41