1. A tibeti lakosoké: Az ő szemükben genocídiumról, népirtásról van szó. A kínai megszállás óta a lakosság egyharmada elpusztult, elvették tőlük a múltjukat, a vallásukat, a hitüket és az életüket. Ha tovább folytatódik ez a rémálom, egy világ tűnik el a Földről. Mindenféle tiltakozás e pusztítás ellen csakis jogos és jogszerű lehet.
2. A kínai lakosoké: A kínai lakosok túlnyomó többsége nem tehet a tibeti vérengzésekről, annál is kevésbé, mert egy mediatizált világban eleve hamis képet kapnak mindarról, ami ott történt és történik. Az olimpiarendezés ugyanakkor az ő hatalmas sikerük és gazdasági fejlődésük záloga lehet. A bojkott elvenné az örömüket, valami olyasmi miatt, amiért alig-alig terhelheti őket felelősség.
3. A sportolóké: Hosszú-hosszú éveken át megfeszítetten készültek az olimpiára, ahol megmutathatják az egész világnak, mit érnek, mire képesek ők igazában. Nem kevés áldozatot vállaltak (föl), hogy 2008 nyarán Pekingben lehessenek. Számukra ez az olimpia egyszeri és megismételhetetlen lehetőség. Aki ezt el akarja venni tőlük, embertelen.
4. A jogvédőké: Ők nem tehetnek mást: ahol tudnak, tiltakoznak, bármibe is kerüljön. Ha (és amíg) van út és mód fölhívni az emberek figyelmét a más emberek ellen elkövetett jogsértésekre, akkor azt morális kötelességük megragadni. Ha csak a bojkottra való felszólítás éri el az átlagpolgár ingerküszöbét, akkor úgy. Számukra ebben nem szabad, hogy létezzen kompromisszum.
5. A kínai államé: Az olimpiarendezés egyértelmű siker, a politikai legitimáció eszköze is. Tibetnek nem engednek. Az engedés (mint minden diktatúrában) a rendszer legitimitásának megkérdőjelezését jelentené. Ördögi kör. Minden hatalom ördögi köre.
6. A nyugati államoké: Számukra a Kínához való viszony világpolitikai és világgazdasági szempontból stratégiai kérdés. Nem emberi-jogi, hanem geopolitikai, hatalmi spekulációk homlokterében áll. A világrend katonai biztonságát, amíg csak lehet, meg kell őrizni, ennek érdekében azonban a nyílt konfliktusokat el kell kerülni.
7. A NOB-é: Kínának muszáj olimpiát rendeznie. Nemcsak azért, mert az egyik legnagyobb sportnagyhatalomról van szó, hanem mindenekelőtt azért, mert az olimpia már régesrég politikai ügy és üzlet is. Egy olyan szervezet, amely finnyásan elzárkózik egymilliárd ember igényeitől, elveszti a hitelét, amikor a sport egyetemességét hangoztatja. Egy ilyen hiteltelen szervezet nem számíthat azokra az anyagi forrásokra, amelyek fönntartják.
8. Egy európai nézőé: Ami Tibetben volt és van, az elviselhetetlen. De amíg távol van, addig valahogy nem is olyan nehéz elviselni. Önzők vagyunk. A jogsértések csak addig érdekelnek minket, amíg érintve vagyunk bennük. Egy fotelból, egy karosszékből, chipset rágcsálva drukkolunk és ítélkezünk.
9. A Dalai Lámáé: A jogvédők és a vallási vezetők nézőpontja ilyenkor egybeér. Utóbbiak sem látnak és láthatnak kompromisszumot. Egy szempont létezik: az erőszakmentesség. Mindegy, hogy az erőszakot hol, mikor, miért, hogyan, kik ellen és milyen előzmények után követik el: elfogadhatatlan. Azért vagyunk a világon, hogy tiszteljük az életet. Hogy tiszteljünk minden életet.
10. A pápáé: Dettó.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
popp · http://koncertblog.com/ 2008.03.26. 20:57:21
Szvsz, ha a NOB a sportolók basztatásánál (gondolok itt a fasisztoid dopping ellenőrzésekre), annyira rigorózus tud lenni és olyan nagy hévvel tud hivatkozni Chartára, akkor a helyszín választásnál fegyelmbe vehette volna a kínai sport dopping botrányoktól hangos utolsó húsz évét. Aztán bizonyos emberi jogi problémák sem most ütik föl a fejüket Kínában.
Arról már nem is beszélve, hogy talán kissé rosszindulatú feltételezésem szerint a kínaiak semmitől sem fognak visszariadni a minél jobb szereplés érdekében (hasonló esetekre, hogy nem mondjam csalásokra számítok, mint a koreai foci vébén).
Szóval lehet, hogy szervezettebb, precízebb, és sok szempontból nívósabb olimpiát kapunk, mint Athénban, de hogy sokkal inkorrektebbet az tutti.
Most már nem megoldás a bojkott, nem szabad szegény sportolókat megint a nagypolitika játékszereként használni. Akkor kellett volna mérlegelni, amikor a pekingi kandiálást elbírálták. Az emberi jogi szervezetek is jobban tudják hallatni a szavukat a játékok alatt, mert a nemzetközi sajtó vigyázó szeme Pekingenre lesz vetve.
Mindenesetre viccesen skizofrén helyzetbe került a függetlenségét két garasért akárkinek felajánló Schmitt Pali, aki szégyelhetné magát, hogy nem mondott le NOB-ban és MOB-ban betöltött funkcióiról, friss EP képviselőként a 2004-es botrányok után.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.03.27. 08:54:37
Egyetértek Poppal: eleve nem kellett volna Kínának adni az olimpiát. Dehát mostanában nem árt jóban lenni Kínával. Úgy látszik, ez az amerikai érdek. Hagyják, hogy az olimpiákon gyakorlatilag láthatatlan belgák, meg hasonló nekik lényegtelen társaság, szórakozzon a bojkottal, aztán majd megnyerik ismét az érem-versenyt. Képmutatás!
pontilyen 2008.03.31. 17:05:30
Köszönöm a dicsérő szókat; a NOB szerintem egészen bizonyosan mérlegelte a kínai rendezés kockázatait. A pozitívumok kerültek túlsúlyba, sőt szerintem még mindig azok vannak túlsúlyban, ha a NOB szempontjából nézzük.
Érdekes, amit fölvetsz, hogy tudniillik az emberi jogi szervezetek hangja is jobban hallatszik, ha van olimpia. Arra is gondolhatunk, hogy egy esetleges bojkott akár az emberi jogi törekvésekre is visszaüthetne, hiszen belátható, mennyi érdeket sértene.
A doppingolás meg pont olyan, mint a politikában a hazugság. Mindenki doppingol, de nyíltan ezt mégse lehet beismerni, mert azzal csak tovább súlyosbodna a helyzet, a doppinggyártók szabad jelzésnek vennék a beismerést. Így aztán marad a képmutatás.
popp · http://koncertblog.com/ 2008.03.31. 18:33:59
padmasambhava 2010.06.23. 17:25:05
A NOB egy nagy rakás szégyen !
Hogy tudták elérni, hogy egyetlen sportoló sem akadt, aki egy tibeti zászlóval ment volna az emelvényre ?!
FREE TIBET - FREE the Panchen Lama, Csökyi Nyima !