A címben Szilágyi István Kő hull apadó kútba című regényének cselekményét foglaltam össze. Egy erdélyi tájra vetített Bűn és bűnhődés-történetét. Nehéz, bizarr, szép, furcsa, kísérteties regény. Kell hozzá türelem, de megéri.
Kevés olyan átütő (nő)alakja van a huszadik századi magyar irodalomnak, mint Szendy Ilka, a főszereplő. Engem is átütött; vannak nők, akiken képtelenség kiigazodni.
Vannak emberek, női alakot öltve, akiken képtelenség kiigazodni. Pedig látszólag kristálytisztán átlátszóak, világosak, racionálisak. És pont ez bennük a különös.
A különösség sohasem bizarr tettekben nyilvánul meg. Celeb-világunk egyik legalapvetőbb félreértése sugallná csak így. A különösség ott kezdődik, hogy valaki reggel fölkel, megeteti a tyúkokat, ebédet főz, napszámosokat fogad a szőlőjébe, gondosan megfizeti őket; és ott végződik, hogy malacokkal beszélget, az egyik napszámosát pedig megöli. Celeb-világunk megfordítja a sorrendet: előbb beszélgetünk malacokkal, aztán a látványosságért kapott pénzből ebédet főzünk. Ezért van, hogy Sz. I. alighanem életem végéig érdekelni fog; a celebek pedig már megszületésük pillanatában sem érdekelnek.
De talán mégsem ez az, amiről írni akarok. A regényről nem akarok írni; tessék elolvasni, aztán majd írok róla. Olvasómat nyilván untatná, ha olyasmiről fecsegnék, amihez ő nem tud hozzászólni.
Arról akarok írni, hogy végső soron mindannyian áttekinthetetlenek vagyunk. A múltunkat nem csak egy ember megölése terhelheti. Az effektív gyilkolás inkább csak fokozata a lassú és alattomos gyilkolásnak, melyet embertársainkkal szemben folyton-folyvást elkövetünk.
Ezek az élmények íródnak rá arcunkra, tudatunkra, mozdulatainkra. Ki tudja, hogy melyik szavunk kiben mit indított el? Sohasem lehetünk egészen ártatlanok. És itt nem a szándék ártatlanságáról van szó, nem morális értelemben vett ártatlanságról. Nietzsche az ilyesféle badarságokról szépen kimutatta, hogy maga is a gyilkolászás része, hatalmi aktus, megfélemlítés. Arról van szó, hogy a cselekvés maga sohasem lehet ártatlan, mindig szétrombol valamit, ha mást nem, szétrombolja a múltat, az előző időpillanatot. Nem cselekedni (kvázi: kívül kerülni az időn) viszont lehetetlenség. Az ember mindenképpen hibás egy kicsit.
Az a kérdés csupán, hogy milyen indexszel látjuk el ezt az eredendő "bűnösséget". Nietzsche javaslata: ne vessük meg magunkat érte. Hiszen nem arról van szó, hogy volna választási lehetőségünk; hogy tehetnénk úgy is, mintha nem "vétkeznénk". Az efféle gondolatok csak cselekvőképességünket bénítják meg. Inkább viseljük méltósággal azt, hogy ilyenek vagyunk. (Pont ilyenek.)
Sz. I.-ben talán pontosan ez a méltóság az elragadó. És az érthetetlen.
Az ember naponta százszor, ezerszer elveszíti a méltóságát. De amikor olyan emberekről (vagy olyan embereket) olvas, akik megőrzik a sajátjukat, akkor tudatosul benne a gondolat, hogy küzdeni legalább mégiscsak érdemes érte.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
crouchy 2009.06.27. 00:29:52
pontilyen 2009.06.27. 11:00:15
Érdekes, nekem hasonló dilemmám volt, miután elolvastam a regényt. Valahogy mindenképpen akartam írni róla ("kommentelni"), mert nagyon sok minden "eszembe jutott közben", de nem igazán tudtam behatárolni, hogy miről is írjak.
Aztán lehet, hogy az egész tényleg csak (?) annyiról szól, hogy "vannak nők, akiken képtelenség kiigazodni". :-)
ehje aser 2009.07.01. 11:46:20
:-)
pontilyen 2009.07.01. 11:49:15
Már hogy ne érdekelne?! :-)
Ezek szerint te ismerős vagy arrafelé?
ehje aser 2009.07.01. 11:55:31
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal