A fanatikusokat (azokat tehát, akik nem ismernek se Istent, se embert) el szoktuk ítélni, meg szoktuk vetni. El szoktunk borzadni tőlük. Az öngyilkos terroristák, akiknek mit sem ér mások élete (vagy a sajátjuk), borzadásunk, undorunk tárgyai.
De vajon nincs-e ebben a megvetésben és undorban valami mélyen rejtező irigység és féltékenység? Én azt hiszem, hogy van.
A fanatikus ember már választott. És nem minket választott.
A választásért irigyeljük őt. Azért, hogy nem minket választott, féltékenyek vagyunk rá.
A fanatizmus elvileg negatív fogalom. De nem feltétlenül csak az. Ha mélyebben belegondolunk, köze van neki a flow-hoz is. Aki fanatikus, az képes arra, amire a hétköznapjait egy átlagos-álmos állapotban eltöltő egyén nem: összpontosítani az energiáit egyetlen feladatra.
Amikor Babits megírja Kosztolányiról a nekrológját, szintén ezt emeli ki: Kosztolányiban megvolt a fanatizmus, a stiliszta fanatizmusa, hogy regényeiből minden fölösleges szót kihúzzon, hogy írásai minden eleme jelentéses, mély és tökéletes legyen. Valami igazán nagyot, igazán izgalmasat, igazán lenyűgözőt alkotni nem lehet másképpen, mint fanatizmussal.
Tegnap, amikor az Inter 3-1-re megverte a BL-elődöntőben a Barcelonát, ugyanez jutott eszembe: a fanatizmus. Mourinho fanatizmusa. Egy éve erre a meccsre készült, mindent megtervezett, iszonyatos, bámulatra méltó céltudatossággal. Ha nem lenne fanatikus, csapata kikapott volna.
A fanatizmus az élet egyik legnagyobb hajtóereje. Nélküle még mindig fákon és barlangokban élnénk. Erről meg vagyok győződve.
De ami a nagyszerű benne, éppen az egyszersmind a veszélyes is: a fanatizmus olyan, mint a drog. Aki beleszippantott, azt hiszi, megoldott mindent, megtalálta a csodaszert, megtalálta a megoldást a világ problémáira. Pedig nem talált meg semmit. Legfeljebb egy eszközt, amelynek segítségével, ha szerencsés, rátalálhat önmagára.
Ha nem szerencsés, akkor viszont őt pusztítja el a varázsszer.
Ha még kevésbé szerencsés, akkor nem is csak őt.
Az utolsó 100 komment: