Mert hogy tudományról van szó, az kétségtelen. Az alapposztulátumot (hogy tehát a lelkét beleírja az ember a betűibe) természetesen nem kell elfogadni. Ez azonban minden tudomány esetében így van. Számos olyan civilizáció ismeretes a világon, amely a hagyományosabb tudományok alapfeltevéseit sem fogadja el. Soha nem a "valóságot" vizsgáljuk, mindig egy absztrakciót. Az orvos, aki méréseket végez az emberi szervezetről, ugyanúgy csak feltételezésekkel élhet, ugyanúgy a tapasztalatait mozgósítja, ugyanúgy alapfeltevésekkel él, ahogyan a grafológus. Ez az oka annak, hogy nem tudunk jósolni. Csak arról tudunk jóslatokat megfogalmazni, amit a magunk számára mint megvizsgálhatót elkerítettünk. Tudjuk például, hogy bizonyos betegségek esetén ez és ez szokott történni, ilyen és ilyen kórokozók jelennek meg a szervezetben, és ez ellen valóban föl is vehetjük a harcot. De a teljes élet összes folyamatát a tudomány nem tudja birtokba venni. Máskülönben nem is léteznének betegségek.
Ezen gondolkodtam ma a buszon utazva, miután elolvastam tegnap egy sarlatán könyvet a grafológiáról. Na most, ez megint olyasmi, amit hosszú lenne kifejteni. Mármint hogy miért sarlatán. (Általában ez az élet olyan, hogy a dolgokról nagyon nehéz beszélni.) Maradjunk annyiban, hogy bár sarlatán, mégiscsak érdekelt, és elolvastam. Pont olyan ostobaság egy bizonyítatlan konstrukciót eleve elutasítani, mint hinni benne.
Itt van például Shakespeare aláírása. A tézis szerint ebben az aláírásban Shakespeare egész lelke, minden színpompája, összes hatalmas drámája a maga ezerszempontú villódzásával benne van. Aki látta az aláírást, nem is fog ebben kételkedni. Valóban, ahogy ránéztem, azonnal eszembe jutott az a csodálatos tél, amikor egy vizsgára készülve elolvastam Shakespeare összes drámáját, valami olyan gyönyörűséggel, amilyet még az irodalom is ritkán ad. (Pedig a szerzőt addig nem is tartottam különösebben sokra, dehát kinek nincsenek előítéletei?) No de. Világos, hogy mi itt a probléma. A tyúk meg a tojás. Vajon akkor is ilyen asszociációkat ébreszt-e bennem az aláírás, ha nem tudom, hogy kié? Aligha. Azt hiszem, innentől kezdve tudomány valami: hogy tudunk-e vele jósolni. És meggyőződésem, hogy egy képzett (okleveles) grafológus az írásra nézve sok-sok olyasmit megállapítana az íróról (anélkül, hogy tudná, ki az), ami a mi legnagyobb ámulatunkra igazolná vissza a valóságot.
Nehezen írok erről, talán érződik is a stílusomon. Gondolatokról nagyon nehéz jól írni. (Nietzsche is ezt mondta.) Úgyhogy inkább egy élménnyel zárok. Amikor tanítottam, természetesen szenvedélyesen érdekelt minden tanítványom írásképe. Aztán egyszercsak belémvillant egy dilemma: vajon szabad-e egy pedagógusnak éppen ezzel szenvedélyesen foglalkoznia? Nem épp olyan-e ez, mint személyes viszonyt ápolni egy tanítvánnyal? Hiszen egy tanárnak soha nem a lelket, mindig a teljesítményt kell értékelnie. De hát hogyan lehet a teljesítményt teljesen leválasztani az egész emberről? Egyre erősebben érzékeltem magamban a dilemmát (amit megfogalmazni persze soha nem mertem, és most se merek), hogy a lélek egy bizonyos bonyolultsági foka fölött lehetetlenség tanítani, sőt talán élni is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.02.21. 20:39:37
Az elemzést én is kézhez kaptam, nagyon érdekes, főleg a nyelvezete. Sok igazság van benne. De azt nem tudom, mire jöhet rá a munkaadó a munkavállalóról. Miért van erre szükség? Nem etikátlan ugyanúgy, mint a diákok esetében? Egy munkahelyen nem a konkrét teljesítmény számít?
Azért van happy end: az új helyem ezerszer jobb! De ez nem volt garantálva.
Bistyu 2008.03.04. 19:58:48
Hm?
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.03.04. 20:45:35
A régi helyemen a kollégák annyira sajnálták, hogy elmegyek, hogy gravíroztattak nekem egy tollat.
Bistyu 2008.03.26. 16:47:12
Amál, ugye örülsz?