Pekingben most már csak egyet kell aludni az olimpia nyitóünnepségéig. Kína (állami és sportvezetése) hét éve erre a napra vár. A mi számunkra elképzelhetetlen, hogy mi lehet most ott. Kína (élsportja) arra is készül, hogy az éremtáblázaton mindenkit maga mögé utasítson. Mindenkit, kivétel nélkül. A németeket, az oroszokat és -- ami a lényeg -- az Egyesült Államokat is. Elképzelhető, hogy ez meg is történik majd.
Természetesen, amikor csak tudom, nézni fogom az olimpiát. Ezzel világéletemben így voltam. Amikor csak tudtam, mindig néztem. Az 1980-as moszkvai olimpiát például egészen objektív okokból kifolyólag kellett kihagynom. 1984-ben nekünk, magyaroknak nem volt olimpia. De Szöulból már vannak emlékképeim. Tizenegy aranyat nyertünk.
És aztán 1992-ben Barcelonában megint tizenegyet.
Az az olimpia lett nekem az etalon. A 11 arany mellé 12 ezüst és 7 bronzérem volt a "termés", hosszú napokig (ez ma már szinte hihetetlen) ott voltunk az éremtáblázat legközvetlenebb élbolyában, és végül csak hét ország előzött meg minket: a "Független Államok Közössége", az Egyesült Államok, Németország, Kína, Kuba, Spanyolország (mint rendező), illetve Dél-Korea.
Ma már ez az eredmény elképzelhetetlen. A tizenegy arany is, de a nyolcadik hely végképp.
Egyszerűen elhúz mellettünk a világ, és képtelenség tartani a lépést. Van néhány ország, amelyet valószínűleg már sohasem tudunk ismét magunk mögé utasítani: Franciaország, Olaszország, Ausztrália, Hollandia, Lengyelország, Nagy-Britannia, Japán... Ezeknek az országoknak az államai (és cégei) elképesztő összegeket ölnek az élsportba, és a befektetés atombiztosan hozza meg az eredményeket. Mi, magyarok örülhetünk, ha legalább a húszból nem esünk ki középtávon, és nyugodt szívvel mondhatjuk ki, hogy az is igen nagy bravúr és megsüvegelendő teljesítmény lesz.
Valami nyilván föltűnik az olvasónak, amikor az "élboly" országait sorolom. Csupa nagyhatalomról, de legalábbis középhatalomról van szó. A világpolitikai viszonyokat többé-kevésbé leképezi az élsport. Mindig is leképezte. És mindig is "többé-kevésbé". A jó szereplés jelzés értékű. A kiugróan jól teljesítő országok (államai) akarnak valamit. Így volt ez 1936-ban, 1952-ben (Magyarország azon az olimpián harmadik lett az éremtáblázaton!) vagy 1992-ben is.
1992-ben Magyarország az olimpián kiugróan jól szerepelt. Nyilván, mert akart valamit. Nyilván Rákosi Magyarországa is akart valamit (például megszabadulni Rákositól), és nyilván Hitler Németországa is akart valamit (hinni, mindenáron).
1992. óta Magyarország nem akar semmit. Teljes az apátia. A szellemek világa kialudt, tél van és csend és hó és halál. Két, egymást kizáró politikai oldal fáradozik a másik elpusztításán, és a küzdelemben végülis nagyjából minden el is pusztult. Paradox módon csupán a másik oldal él (kinek melyik), sőt úgy tűnik, hogy egyre erősebb, egyre jobban kell gyűlölni.
Ha el tudnánk képzelni, hogy Kínában most mi lesz (ott) holnaptól, akkor nagyjából el tudnánk képzelni, milyen az, amikor egy ország minden tagja egyet akar. Persze ezt mi most el sem tudjuk képzelni. Hat aranynak (és egy, mondjuk, tizenhetedik helynek) is nagyon örülni fogunk.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.08.07. 15:10:58
Szóval: már rég nincs olyan Magyarországon, hogy profi sport.
Vannak kiváló képességű, nagy akaraterejű emberek, akik sportolnak, és a jelenlegi körülmények ellenére eredményeket érnek el.
De ők nem profik! Cseh László a lábát törte el vmi fontos sportesemény előtt pár héttel, Görbicz leforrázta magát... A profi sportoló ilyenkor már nem veszélyezteti profi testét.
A zemberek 7 aranyat várnak a csapattól. Kis szerencsével lehet annyi.
Egyébként annyira nem vonzó számomra ez az embereket gépnek tekintő sportszemlélet. Nekem jobban tetszene az az olimpia, amikor még amatőrök versenye volt ez.
román patkány, az idegen 2008.08.07. 15:25:28
Hát igan, sokan így élik meg. Én viszont nem osztom a "mindenki hibás, mindannyian egyformán benne vagyunk" elvet. Inkább azt gondolom, hogy akik ezt terjesztik (bizonyos véleményformálók :) azok úgy jártak el mint Ali Baba:
Ali Baba házát megjelölte egy kém, keresztet rajzolt a kapujára hogy a rablók megtalálják. Ali Baba, ha már a keresztet lemosni nem tudta, az összes ház kapujára keresztet rajzolt. így aztán az ő háza sem különbözött a többitől.
pontilyen 2008.08.07. 17:49:12
Kérdezd meg a technokratákat, mi lehetett a baj. Biztosan nem én moderáltalak. :-)
Egyébként nem értek egyet, mert véletlen baleset mindenkivel megtörténhet. Cseh Laci elcsúszott, Görbicznek kicsúszott a kezéből a forró olajos lábos. Ha valami nem véletlen ezekben a történésekben, akkor az az, hogy egyre nagyobb teher van a sportolók vállán, és egyre kevesebb segítséget kapnak a viseléséhez.
román patkány:
Én sem úgy gondolom, hogy "mindenki egyformán hibás". De a bozótharcos szemlélet vége mégiscsak az, hogy minden szétrohad. Hogy ebből mi módon lehet kitörni, arról sajnos fogalmam sincs...
román patkány, az idegen 2008.08.07. 17:57:26
A konfliktusok és a versengés amúgy jót is tud tenni. (elmagyarázták nekem a munkahelyi tréningen, hogy az én munkám tulajdonképpen az hogy konfliktusokat robbantsak ki és oldjak meg :)
Szóval a cél nem a "béke megteremtése", hanem az hogy a versengő felek éppen a verseny miatt előrelépjenek a fejlődésben.
A mai Magyarországon viszont csak a háború pusztító oldalát kapjuk.
pontilyen 2008.08.07. 18:13:08
Igen, én sem gondolom, hogy a "béke" volna a cél. Pont az a legnagyobb baj ma Magyarországon, hogy minden pang. Az emberek 60%-a egyszerűen nem dolgozik. Szóval, egyáltalán nincsenek kihasználva az energiák. Ami fölös energia meg van, az elmegy a teljesen terméketlen, sőt káros gyűlölködésre.
Ha te "román patkány" vagy :-), akkor hadd idézzek egy "félig székely, félig román, vagy tán egészen az" apának a gyermekétől:
"Én dolgozni akarok. Elegendő
harc, hogy a múltat be kell vallani."
Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.08.07. 19:48:43
Nem feltételeztem, hogy moderáltad. Ez csak Neked jutott eszedbe.
Csak azt akartam mondani a véletlenekkel, hogy nálunk a fő esélyesek sem kapnak nekik járó kiemelt támogatást. Nekik kell pl. főzni.
AnTalk 2008.08.07. 23:22:02
Miért, mit gondolsz az osztrák vagy német sportoló seggét olyan mértékben nyalják ki, hogy neki már főzni sem kell?
AnTalk 2008.08.07. 23:25:50
pontilyen 2008.08.07. 23:52:45
A kínaiakhoz: sajnos az élsport -- velem ellentétben -- szélsőségesen eredménycentrikus. Ha az kell az eredményhez, hogy úgyszólván "tenyésszék" a sportolókat, akkor azt kell tenni. Nyilván én sem "így képzeltem el a rendet"; de képmutató dolog volna sírnom emiatt, ha egyszer végig akarom nézni az olimpiát.
román patkány, az idegen 2008.08.08. 10:17:16
román patkány, az idegen 2008.08.08. 10:18:56
Közel van ám a T és az R billentyű.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.08.08. 10:37:22
Segítene valaki, hogy hol van a telesport.hu-n az élő közvetítés.
Belenéznék a megnyitóba, de dolgozom...
Kösz!
ON
román patkány, az idegen 2008.08.08. 12:49:58
Erről jut eszembe, valamelyik pontilyen-blogon volt szó japán filmekről. Azokat és is szeretem.
Nemrég vettem egy DVD-t, "A homok asszonya". A kötelékekről és kapcsolataink ambivalenciájáról szól, tudom ajánlani mindenkinek.
pontilyen 2008.08.08. 17:39:12
pontilyen.blog.hu/2008/07/28/melyszegenyseg
Néztem a megnyitót, hihetetlenül impozáns volt. Szinte minden mozdulaton érződött, hogy egy nagyhatalom készülődik épp átvenni a világuralmat a gyengülőfélben levő Egyesült Államoktól. Legalábbis én a képekbe önkéntelenül ezt is beleláttam.