Alvó, emeld lassan nehéz és hosszu pillád,
s a végtelen felé táguló nagy pupillád
szögezd felém.
Most a palicsi tó úgy fénylik, mint az ólom,
és a beléndeken s a vad farkasbogyókon
alszik a fény.
(Kosztolányi Dezső: Csáth Gézának, részlet)
Kosztolányi Dezső (és Csáth Géza) szülőföldjén, a Palicsi-tó mellett, Palicson és Szabadkán töltöttem a hétvégét. Életemben először voltam Szerbiában, és már nagyon kíváncsi voltam rá. Főleg Kosztolányi miatt. Nagyon-nagyon érdekelt ez a hely, amelyről nekem óhatatlanul a fönti vers (meg A szegény kisgyermek panaszai, meg a Pacsirta, meg az Aranysárkány...) jut eszembe. Vagyis valami kísérteties, valami izgató, szecessziós, alkoholmámoros, romlott, furcsa, mégis valamiképp otthonos világ.
Nem is csalódtam. Szabadka szép város. Bordó és sötétzöld, templomán hatalmas repedéssel. Láttam a könyvtárat, a Városházát, láttam temérdek szecessziós épületet, ültem olyan étteremben, ahol talán Vajkay Ákos, Pacsirta apja is ülhetett, láttam Csáth Géza szülőházát, a gimnáziumot, ahová Kosztolányi Dezső járt, és ahol Kosztolányi Árpád igazgató volt, láttam részeg szlávokat, láttam az ólomszínű Palicsi-tót.
Elmerengtem azon, hogy milyen lehet most ott egy magyarnak. Elég kilátástalan és nyomasztó. Úgy kell kisebbségben élni, hogy esély sincs arra, hogy bármi változni fog. Úgy kell magyarul beszélni, hogy igazából nincs értelme magyarul beszélni. Nincsenek távlatok. Vagy beolvad az ember a többségi társadalomba, és akkor elveszíti a gyökereit; vagy megmarad magyarnak, és akkor elveszíti a jövőjét. Vagy elköltözik Magyarországra: és akkor elveszíti az otthonát.
Soha nem értettem azokat a magyarországi magyarokat, akik nem képesek együttérző módon közelíteni ehhez a tragikus, sehogy-se-jó helyzethez. Velük is történhet hasonló. Gondolhatta-e volna bárki is, akár 1913-ban is, hogy például Szabadka pár év múlva már nem Magyarország lesz? Érthetetlen, ha valaki nem érti, hogy ez miért érthetetlen.
Kedvem volna ilyenkor kimondani, hogy mit gondolok azokról, akik érzéketlenek. Akik érzéketlenek bármiféle kisebbséggel szemben, legyenek azok magyarok vagy szerbek, zsidók vagy melegek.
Aztán rájövök, hogy semmi értelme. A hallgatás beletörődés.
Üssünk föl egy 168 Órát vagy egy Demokratát! Nézzünk meg egy műsort az ATV-n vagy az Echo TV-n! Olvassunk el egy baloldali vagy egy jobboldali blogbejegyzést! Nyissuk ki a Népszavát vagy a Magyar Nemzetet! Ugyanazt fogjuk tapasztalni: a teljes, cinikus érzéketlenséget a másik fél érzékenységei iránt.
Érdemes velük vitába szállni? Olvasói leveleket írni? Betelefonálni? Kommentelni?
Nem, egyáltalán nem érdemes. Az érzéketlenség ugyanis tulajdonság. Aki érzéketlen, az eleve érzéketlen az övével ellentétes véleményekre, nézetekre és világképekre. Azt nem fogja meghatni sem egy olvasói levél, sem egy blog-komment, sem egy Kosztolányi-vers. A maga problémáira érzékeny marad, a másokéit hazugságnak véli.
Beszél(get)ni csak azzal érdemes, aki méltóvá tette magát a beszédre. A fröcsögő, a világot már régen elrendezettnek látó, magabiztos gyűlölködőkkel szemben az egyetlen hatásos kommunikációs eszköz: a hallgatás. A hallgatás nem beleegyezés, hanem beletörődés.
Magyarországon ma különösen sok az érzéketlen beszéd, amellyel nincs mit kezdeni. Jobb- és baloldalon egyaránt alszik a fény. Nem kell szólni. Nincs semmi hír amonnan, hol fejfa és kereszt elvész a sűrű lombban, és szegény kisgyermekek panaszkodnak, mert cigány osztálytársaik rettegésben tartják őket, elvéve tőlük az édesanyjuk által csomagolt tízórait.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bs395 · http://killtheradical.blog.hu 2008.09.29. 21:41:04
Üdvözlünk a konzervativizmusban. Vagy a balliberalizmusban. Vagy a diktatúrában. Attól függ, ki van épp hatalmon.
pontilyen 2008.09.29. 21:54:46
Mert hogy én akkor ellenzékben. :-)
Ha nem mondok semmit, akkor is ellenkezem. Sőt, akkor ellenkezem csak igazán.
"Mert semmi vagy, ha nem vagy ellenállás." Ki mondta ezt? A katolikus, konzervatív, (bal?)liberális diktátor, mellesleg Kosztolányi ifjúkori jóbarátja (bár később messzire távolodtak egymástól): Babits Mihály.
popp · http://koncertblog.com/ 2008.09.29. 22:40:33
román patkány 2008.09.30. 10:57:40
Az aikido filozófiája éppen az hogy az ember sajátítsa el az elegáns harcmodort, de nincs kedvem ilyen edzésekre járni, meg valsz. az európai adaptációja tornagyakorlatokká alakította (teaszertartás biztosan nincs az edzéstervben).
milena 2008.09.30. 12:09:05
És már csak azért se hallgassunk, mert nagyon sokan hiszik azt, hogy a hallgatás beleegyezés.
Kicsit off:
"Vagyis valami kísérteties, valami izgató, szecessziós, alkoholmámoros, romlott, furcsa, mégis valamiképp otthonos világ."
Voltam egyszer régen Bártfán, úgy 10 éve, osztálykiránduláson. Ott is épp ilyen volt a fíling, csak nem tudtam volna szavakba önteni. Volt ott valami, ami nem látszott, csak érezni lehetett...
pontilyen 2008.09.30. 13:55:08
"És már csak azért se hallgassunk, mert nagyon sokan hiszik azt, hogy a hallgatás beleegyezés." (Miléna)
Igen, lényegében ugyanazt mondjátok. Ámde azok szemében, akiket tényleg érdekel, hogy mit gondolok, azaz jóhiszeműek (vö. jóindulat hermeneutikája), nem "sározódom be" általuk. Egy idő után az ember megtanulja, hogy fenntartással kell fogadni minden véleményt mindenkiről. Ha így teszünk, senkit sem fogunk elhamarkodottan elítélni azon az alapon, hogy hallgatott, amikor szólnia "kellett" volna.
Persze van olyan helyzet is, amikor tényleg beszélni "kell".
Bártfa: biztosan hasonló lehet Szabadkához. Én például még Nagyváradon éreztem, hogy különös aurája van a városnak. Sokkal inkább, mint például Pozsonyban vagy Kolozsváron.
román patkány 2008.09.30. 14:06:04
popp · http://koncertblog.com/ 2008.09.30. 14:22:39
román patkány 2008.09.30. 14:36:45
Ki gondolta volna akkor, hogy aztán mit fognak tenni a bosnyákokkal? Fura hogy a dolgok milyen gyorsan tudnak változni. És ne feledkezzünk meg a minimum 40000 magyar civilről, akiket a 2. világháború végén leöltek a szerbek.
pistibacsi · http://henkajpan.blog.hu 2008.10.12. 21:49:14
A napokban újra meggyászolt 13 aradi vértanú "magyar" tábornok közül történetesen Damjanich János szerb származású volt. A magyarokért - egyebek közt szerbek ellen is harcolt - halt meg.