Sajátos paranoia ebben az országban, hogy bármit, ami történik, egyetlen szellemi forrásra, egyfajta összeesküvésre próbálunk (próbálnak) visszavezetni.
Gazdasági válság van Magyarországon, pénzügyi válság a világban; el kell terelni róla figyelmet: van-e jobb módszer erre, mint a fasiszta-veszéllyel való riogatás?
Így gondolkodik a magát nem megvezetettnek hívő, a "szitán" átlátni vélő jobboldali.
Pedig meg van vezetve, és nem lát semmit, csak simán paranoiás.
Hadd tegyem gyorsan hozzá: baloldali barátaink pontosan ugyanilyenek. 2006 szeptemberében ők sem tudták elképzelni, hogy vannak emberek, akik önálló gondolatoktól vezérelve mentek ki a Parlament elé, hogy tüntessenek Gyurcsány ellen. Nem tudták elképzelni: mert nem fért a fejükbe, hogy ezt sem a Zorbán találta ki.
Itt van ez a TARKA MAGYAR kezdeményezés. Amint olvasóm láthatja: éppen egy számítógép előtt ülök, vagyis feltehetően nem demonstrálok a demonstrálókkal. Vagyis feltehetően nem tartozom közéjük. Mégis: semmi okát nem látom, hogy a megmozdulás mögött Gyurcsányt és bandáját lássam. Annál inkább látok civileket, (gondolkodó) embereket, egy kérdező és vidám társaságot. Hogy vidámak, azt a kezdeményezés elnevezéséből következtetem.
És hogy figyelem-elterelés volna?
Kedves olvasóim! Én hiszek abban, hogy a figyelem-elterelés bevett politikai eszköz. Úgy is mondhatnánk: a közélet kérdéseinek tematizálása szokványos hatalmi technika. Egy-egy magánbeszélgetés közben is megfigyelhetjük, hogy a legnagyobb hatalomigényű ember próbálja kijelölni a társalgás témáját. Nincs is ezzel semmi baj.
Ám aki minden mögött figyelem-elterelést lát, az képtelen a szabad gondolkodásra és a jelenségek súlyozására.
Nem akarok hosszú posztot írni, mert szerintem az eddigiekből kiderülhetett már, mit gondolok a TARKA MAGYAR nevű mozgolódásról. Civil kezdeményezésnek tartom, melyhez nem csatlakozom, de amelynek mondanivalójával alapjában teljesen egyetértek.
Pont ezért csak egy idézetet szeretnék idebiggyeszteni még, ha már az utóbbi időben annyi szó volt e blogban a metafizika káros hatásairól.
Egy hermeneutika-szemináriumon az egyetemen olvastunk egyszer egy szöveget, amelyben Derrida egy Heidegger-írást elemzett. És a szövegben előjött valami olyasféle mondat, hogy "De vajon mi lehet emögött?" És ez volt az a pillanat, amikor tanárunk felkiáltott, és amikor mindnyájan végre megértettünk egy nagyon-nagyon bonyolult filozófiai fogalmat. Ezt mondta:
"Na, ez a "mi lehet emögött?": ez a metafizika!"
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.10.04. 21:05:56
Az igazi értelmiségtől végre valami olyat várnék, ami nemcsak felkelti a figyelmet, de végre hat is valamit.
Egyébként, amire annyira büszkék a Tarkák, hogy évek óta az első demo, amin nem volt atrocitás, annak köszönhető, hogy az ultrák is tudták, nem Gyurcsány áll mögötte.
Bistyu 2008.10.04. 23:30:10
Nekem amúgy élmény volt.
hölgyválasz · http://holgyi.freeblog.hu 2008.10.05. 12:31:52
A magyar tarkáról leginkább amúgy is a marha ugrik be elsőre.
De nincs sok különbség, ha megfordítjuk a szórendet, a tarka magyar-ról meg inkább a talpra magyar!
Ennek mentén aztán tökéletesen egyet tudok érteni Amállal :
"Az igazi értelmiségtől végre valami olyat várnék, ami nemcsak felkelti a figyelmet, de végre hat is valamit."
pontilyen 2008.10.05. 13:09:10
Ha a demonstrálók jól érezték magukat, és élmény volt nekik (márpedig nem hiszem, hogy Bistyu e tekintetben az egyszemélyes kivételt képezné), akkor már volt értelme a rendezvénynek.
A névadás pedig szerintem jó volt, pont azért, mert önironikus; ellentétben a fellengzős és fontoskodó Magyar Chartáéval.
Ja, és még egy: Magyarországon egyáltalán nincsen "sok" tüntetés és demonstráció más nyugati országokhoz képest. Berlinben minden hétvégén tízezres tüntetések voltak, amikor ott jártam; hétközben pedig alkalmanként. A több hétig tartó hallgatói sztrájkról nem is beszélve.
xterx 2008.10.05. 15:45:42
hölgyválasz · http://holgyi.freeblog.hu 2008.10.05. 16:25:02
Kedves Csöncsön, pont azért mondhatsz ilyet : nem létezik ez a katedória, mert akitől azt várod, hogy képviselje magát, tenné az biza, csak épp letojják magas ívből!/csak egy példa most : orvosi kamara/
Így mosódhat el egész jelenlétük is a társadalomban, mint fehér homokszemcsék a tengerparton, észrevétlenül belefele az óriás tömegű vízbe!
Másfelől szellemesnek épp szellemes a név, ebben nincs vitám, és abban sem akadékoskodok, hogy az a pár ezer ember, hittel és jókedvvel vonult.
Magam nem vennék részt semmi ilyenen, ha csak sejteni is lehet, hogy Gyurcsány is nevét adja a menethez, későbbi becsatlakozóként.
pontilyen 2008.10.06. 11:12:13
Az "értelmiség" kategóriája szerintem azért nem létezik, mert mindenkinek gondolkodó embernek kell lennie, akkor is ha asztalos, vagy ha utcaseprő. Egy mesterséges világ gondolta úgy, hogy az élet dolgairól "majd az okosok" (értsd: ők) hivatottak dönteni.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.10.06. 12:05:32
Persze, az asztalosok is (lehetnek) gondolkodó emberek, a tapasztalat (történelem?) viszont azt mutatja, nem ők szoktak előállni a megoldással.
Szerintem a társadalmi kérdéseket társadalmi szakembereknek kellene vizsgálniuk. Mindenki más véleményt mondhat, vagy föl is vonulhat, de ez csupán diskurzus. Én még mindig szeretnék hinni abban, hogy ez is egy szakma. Megoldási javaslatok kellenek, mert ez a Tarka izé biztos nagyon szép volt, de ettől még semmi sem lett jobb.
Az a baj, hogy amikor valaki kiáll, és mond valamit, azonnal leugatják. Például az az ötlet, hogy akkor járjon a családi pótlék, ha a gyerek el is megy az iskolába. De ez sérti a méltóságát! (Általában azok szokták mondani, akik a TM-t szervezték.) Nekem elegem van a pofázásból, konkrét terveket, aztán pedig akciót szeretnék már látni.
peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2008.10.06. 20:00:20
valóban nem. Magam is ebbe a hibába voltam esve, csak Orbán nélkül. Amíg nem lettem a blogoszféra lakója, én sem gondoltam, hogy nagy számban lennének olyanok, akiket az őszinte erkölcsi felháborodás motivál. (Főleg, hogy ezek nem voltak elég hangosak ilyen mivoltukban, és amit mondtak, azt nehezen lehetett megkülönböztetni a Gyurcsány takarodjtól. Azt pedig mások is mondták, hangosan, agresszíven, félelemkeltően.)
De nem baj, ismét egy bizonyíték, hogy az internet megváltja a világot :)
(btw, metafizika rulez.)
pontilyen 2008.10.06. 22:15:49
Szerintem A megoldással senki sem szokott előállni. Egyes konkrét problémák megoldásait szerintem is szakemberekre kell bízni; de az élhetőbb életnek nincsenek "szakemberei", az beszélgetésekben (diskurzusban) alakul ki.
És akkor tényleg nagyon jó, amit peetmaster ír: igen, a beszélgetések átalakíthatják a történésekről, a "helyes útról" kialakított véleményeinket.
Ehhez a kulcsfogalom számomra továbbra is ugyanaz: a jóindulat hermeneutikája.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.10.07. 09:17:28
Eleve nem szeretem a demonstrációkat. Semmire sem jók, csak a bajkeverésre. Ez Neked a diskurzus? Nem. A diskurzus olyan helyeken zajlik, mint például ez is. Nem az utcán.
Az pedig, hogy külföldön is vannak demók semmit sem jelent, nagyon ellenszenves is az a sok hülye "antiglobalista", akik valójában a kirakatok összetörésére készül, mert nincs már jobb dolga.
Az egészet pótcselekvésnek tartom, ahogy a Fikán is írtam, pár kiégett, hippi-hajlamú, öreg művész, köz-okoskodó fontoskodásának, magamutogatásának.
A céljuk közhely és pongyolán megfogalmazott. Ez ma, 2008-ban semmit sem jelent, hogy erőszak- és kirekesztésmentes ország. Konkretizálni kellene! Akkor talán lenne értelme, így viszont ez is csak egy a sok irritáló utcai zsibvásár közül.
pontilyen 2008.10.07. 11:57:29
Nem értem, miért csak ez a két opció létezik: vagy elmenni tüntetni, vagy elítélni a tüntetőket. "Ennél tarkább a világ". :-)
bodza 2008.10.07. 23:19:49
pontilyen 2008.10.07. 23:29:42
Mint ahogy azt is ki lehet nyilvánítani, hogy a cigánybűnözés sem kívánatos. A kettő nem zárja ki egymást. (Sőt, belegondolva: ha kizárná egymást, az tényleg rasszizmus volna...)
bodza 2008.10.08. 21:50:19
Javaslom az alábbi cikket elolvasásra:
index.hu/gazdasag/magyar/csenyszakors/
Csupán azt akartam érzékeltetni, hogy hiába ítéljük el a rasszizmust, megyünk tüntetni, ha a kiváltó okokat nem szüntetjük meg, sehova nem jutunk + 1 tüntetés nem fogja megváltoztatni az embereket.
pontilyen 2008.10.08. 22:57:26
A problémákat meg kell oldani, annak, akinek lehetősége, hatalma, döntési pozíciója van hozzá. Vagy legalábbis lépéseket kell tenni a megoldás érdekében.
Akinek pedig ez fontos, az hívja föl a figyelmet arra, hogy a megoldási lépések közben a döntéshozók ne tévedjenek a rasszizmus mezejére.
És akkor végülis mindenki megtette a maga dolgát.