Valentin-napon, a szerelmesek ünnepén, február 14-én kezdtem el vezetni ezt a blogot, és most március 14-e van, március idusának előestéje. Eltelt egy hónap, ideje a reflexiónak.
De hát hol kezdjem? És miért? Azt hiszem, ott kezdem, hogy miért.
Az emberi kapcsolatok működésével foglalkozó pszichológusok szerint minden olyan alkalom, amikor ember és ember között valamiféle interakció jön létre (mosoly, köszönés, szemkontaktus stb.), a lélek számára olyan, mint a testnek a simogatás. Ha tízszer köszönnek rá az emberre egy nap, akkor az olyan, mintha tízszer megsimogatnák. Aligha fölmérhető az ilyen finom kis simogatásoknak a lélekháztartás egészségének fönntartásában játszott szerepe. Ha elmaradnak, először furcsán, majd egyre inkább rosszul kezdjük érezni magunkat, mígnem ránkköszönt az éjszaka, a romlás, a depresszió.
Azért kezdtem el blogolni, hogy mindig mindenki tudhassa: én vagyok. Tessék idejönni, ez itt fix pont, még telefon se kell, érintse egymást a lelkünk, zördüljünk össze, veszekedjünk, ha épp, avagy ne is, csak vitázzunk, vagy talán azt se, csak jegyzeteljünk, lábjegyzeteljünk, hogy hát az ott pontosabban, finomabban, nüanszosabban így vagy úgy vagy amúgy, amúgy. Amúgy meg, ugye, végülis jóllehet mindegy is.
Nietzsche ebben végletesen kézre esik. Hiszen szó szerint leírja, mit leírja; megírja, mennyivel több ez a megvetett semmi, mint a legtöbb fölmagasztalt valami, több, mint az erények, a felebaráti megalázkodás, a jóság és szeretet, sőt, több, mint Isten. Ez maga a lét. Ez az, ami egyáltalán létezik.
De a gőg az mindig utat tör. A blogolás az csak lebloggolás. Ez nem az igazi, ennél többek vagyunk. Kezembe akadt a napokban ismét a Tonio Kröger, mit kezembe akadt: 50 forintért megvettem egy antikváriumi, két nyelvű példányát. És ha már, akkor persze újraolvastam. A szövegben föltörő becsvágy felülmúlhatatlan. "Amit eddig csináltam, az mind semmi, nem sok, annyi, mint semmi. Fogok jobbat alkotni, Lizaveta -- megígérem. Mialatt írok, felzúg hozzám a tenger, és én behunyom a szemem." Ez több, mint írói program (és e tekintetben édesmindegy is, hogy Th. M.-é vagy T. K.-é); ez nagyjából ugyanaz, mint a Szív segédigéi végén a "Megírom ezt majd még pontosabban is". Nincs vége a dolognak. Blogolni csak le lehet. E nélkül a becsvágy nélkül nincs értelme semminek. Egy Másik világ feltételezése nélkül csak húsevő növények vagyunk. (Bejött Lévinas is.)
És ki mindenki. Miközben az aggodalmam nem is oktalan: kit érdekel ez még? Sokakat persze nem, de tíz és húsz közötti (avagy harminc fölötti) látogató azért idetévedt minden nap, néha több, egyetlen egyszer (micsoda depressziós nap lehetett -- az is volt) kevesebb, és átlag hatvanszor azért kattantgatott itt olvasó mindig. Kedves olvasó, és nem csak udvariasságból. (Ámbár hol a határ, és érdekel-e minket?)
Az mindig különösség, ahogy a dolgok összefüggnek. Összegabalyodnak. Foucault és Lévinas között csillagvilágnyi a távolság. Éppen, mint Esterházy és a Kálvin téri ellenőrnénik között. Az élet mégis egymásra tudja montírozni őket. És akkor kiderül, hogy nem is annyira. Talán az észlelés tévedése, hogy távolságot látunk. Miért ne gondolnánk, egy meggörbült terű világban? Ha X-et is mondunk és Y-t is, az nem olyan, mintha semmit se mondtunk volna. Kérdezzük csak meg a kromoszómáinkat. (Nem, nem, ez nem szexizmus; két X sem azonos a semmivel.)(A harmadik X-ben járva már identitás-szempontból is muszáj valahogy így látnom.)(Vagy nem?)
Politizálni mindettől függetlenül is veszélyes. Illetve dehogyis az. Csak a nyelvét elkapni nehéz. Mi a bajunk az olyan mondatokkal, hogy: "De a Zorbán is csökkentette a nyugdíjakat!"? A tartalmuk? Dehogy! A nyelvük. Mert egy ilyen mondat magában rejti a válaszát, azaz, hogy miről fogunk társalogni. Vagy erről, vagy semmiről. A vitázó felek sokkal közelebb vannak egymáshoz, mint hinnék. Egyik nap láttam a tévében két kommunistát és két nácit, vitatkoztak egymással, vérben fürdő arccal; nem éreztem semmi lényegi különbséget köztük. Vitájuk tárgya összeragasztotta őket. Ki akar ilyen nászt? A politikáról szóló beszédben az a veszély, hogy beleragadunk valamibe (valami gusztustalan, ragadós anyagba), amibe nagyon nem szeretnénk.
Nem baj, az antennák fölszerelve. Ugyanabba a patakba úgyse lépünk kétszer. Az ünnepekkor se mindig ugyanazt az ünnepet ünnepeljük. Képzeljük el, mennyire más egy Valentin-nap, ha simogat minket valaki, mint ha nem! Miért lenne ez
Mondok egy példát. Amikor átvettem a titkárságon a némettanári diplomámat, és kiléptem a lucskos-esős Kazinczy utcába, hirtelen valami megdöbbentőt láttam. Havazott! Legalábbis hópelyhek szállingóztak a nedves aszfaltra. Nem értettem, hogy ez miként lehetséges. Elkönyveltem volna látomásnak, ha föl nem nézek, és nem látom meg dohányzó felebarátunkat, akinek cigarettájából finoman hullatta ki a hamut az enyhe márciusi szél. Nem hó volt az, csak hamu. Különös, nem? No, mondtam egy példát. (Mosoly-jel.)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Joe Selfridge 2008.03.14. 19:57:54
Ha mindenkinek visszaírsz, aki vette a fáradságot, és beírta a véleményét (miután, és ez már roppant figyelmesség, elolvasta a posztot), az nem feltétlen csak a párbeszédre való készséget jelzi, inkább a diszkurzus uralására való törekvést. A te véleményed a bejegyzés, a másoké (Másoké) a komment; a te pozíciód ugyanis nem a vitapartneré, hanem a párbeszéd irányítójáé. Ez nem elmélet, hanem gyakorlat.
Értem én, hogy simogatást vársz. De ha ráköszönsz valakire, nem azt várod, hogy letámadjon vagy Csemege ajándékcsomagot adjon hálája jeléül, hanem, hogy visszaköszönjön (vagy még annyit se).
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.03.15. 00:43:30
Egyrészt, mivel Ponti kezdő blogger, ezért nyilvánvaló, hogy reflektál ezekre az új hatásokra.
Másrészt mivel a kommentek nem túl magas számúak, csábító, hogy válaszoljon rájuk az ember. Majd, amikor jön 30 vagy 40 hozzászólás, nem lesz energiája válaszolni minden fölvetésre. Értelme sem lesz ennek. Gondolom, leginkább azért ilyen aktív, mert örül annak, hogy gondolatai másokat is gondolkodásra sarkallnak.
Ezt a tanulságot mindenkinek saját magának kell levonni. Annyit még mondanék védelmében, hogy a blog az egyik legszubjektívebb műfaj, nagyon sok értelmezési lehetőséggel. Ha Ponti dominánsan jelen kíván lenni a kommentekben, tegye!
További jó bloggolást!
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.03.15. 00:47:13
Egyrészt, mivel Ponti kezdő blogger, ezért nyilvánvaló, hogy reflektál ezekre az új hatásokra.
Másrészt mivel a kommentek nem túl magas számúak, csábító, hogy válaszoljon rájuk az ember. Majd, amikor jön 30 vagy 40 hozzászólás, nem lesz energiája válaszolni minden fölvetésre. Értelme sem lesz ennek. Gondolom, leginkább azért ilyen aktív, mert örül annak, hogy gondolatai másokat is gondolkodásra sarkallnak.
Ezt a tanulságot mindenkinek saját magának kell levonni. Annyit még mondanék védelmében, hogy a blog az egyik legszubjektívebb műfaj, nagyon sok értelmezési lehetőséggel. Ha Ponti dominánsan jelen kíván lenni a kommentekben, tegye!
További jó bloggolást!
pontilyen 2008.03.15. 17:55:13
De minél többet gondolkodom rajta, annál kevésbé értek egyet vele.
Itt ugyanis nem igaz-hamis állításokról van szó, amint azt ő (meglehetős dölyffel, hogy őt idézzem... :-)) sugallja. Nem arról, hogy ki jobb, egészségesebb stb.; egyszóval: nem valamiféle igazság "megfejtéséről", hanem egy nyitott értelmezési helyzetről, amelyben egymás véleményeit a bejövő kommentek folyamatosan módosítják, pontosítják, játszani engedik.
Mindettől függetlenül el tudom képzelni, hogy sokakat (dehát sokakról van-e itt szó?) irritál a visszaválaszolás. De hát őket (valamilyen okból) az egész ELEVE irritálja. Vagyis nem látom be, hogy történne veszteség.
Aki ír, annak a megjegyzéseire továbbra is (köszönettel) reagálni fogok!
pontilyen 2008.03.15. 18:06:22
motolla 2008.03.15. 18:10:39
pontilyen 2008.03.15. 18:19:22
Joe Selfridge sértegető megjegyzése azért is különös, mert ő eddig (a mostanin kívül) csak egyszer tisztelt meg kommentjével, és anyázásnál többet akkor sem produkált.
Lehet, hogy őt személyesen sérti a visszaválaszolás; de miért akarja a saját sérelmét másokra is ráerőszakolni?...
Avagy: kinek is vannak itt "lelki bajai"?... :-)
motolla 2008.03.15. 18:38:11
pontilyen 2008.03.15. 19:00:22
Pont arról van szó, hogy az "igaza van-e vagy sem" kérdése egy ember lelke (stílusa, szövege, igazsága) kapcsán értelmetlen. Hiszen nyilván igaza van.
Annyiból gondolkodtató el a dolog, hogy vajon miért akar valaki ilyen személytelenül bántani. (Csak arra tudok gondolni, hogy egy egykori ismerősről lehet szó, aki valamilyen sérelmet hordoz magában tőlem, és vissza akar szúrni. Hiszen ha ismeretlen, akkor tök értelmetlenül van itt; hülyeségeket másutt is olvashat.)
motolla 2008.03.15. 19:13:20
bodza 2008.03.15. 21:33:47
Jó látni, imigyen is ezeket a gondolatokat, ha már párbeszédben nem is nagyon tudjuk megbeszélni.
Joe Selfridge 2008.03.15. 22:51:46
Persze, lehet kommentekben válaszolni, én arra a tendenciára utaltam, hogy Ponti barátunk egyre inkább, egyre élesebben lesöpri az ellenvéleményeket (ld. vasika, Bistyu esetét); ezen még az odabiggyesztett smiley sem változtat. Ezt sem tiltja törvény (bár fenntartom, hogy egy ilyen párbeszédben nem egyenlő fél a blogíró és a kommentelő); én azonban egyetértek Pontyival, hogy az (ki-)írásnak van pszichológiai vetülete; a pszichológushoz azonban jó esetben nem cseverészni járunk, hanem szembesülni önmagunkkal, ami nem mindig kellemes.
Nem kell személyeskedni, meg gonosz ismerősöket keresni, csak levonni a következtetéseket pl. abból, hogy valaki ír egy bejegyzést arról, hogy a csúnya komcsik idején "jól kellett viselkedni", majd másnap megírja, hogy hogyan viselkedett jól egy ellenőrrel. Vagy hogy hogyan viszonyul egyes szerzőkhöz, önmagát számon kérve rajtuk.
Egyébként a kommentek majdnem engem igazolnak: ha tapló voltam, a többi kommentelő ezt szépen meg is mondta, és tőlük szerintem sokkal jobban hangzik, mint a blogírótól. Az én "sértegetésemnél" sokkal súlyosabbak motolla szavai, miszerint "ha célba is talál, legfeljebb bánt" - ez igen szomorú megállapítás a párbeszéd lehetőségéről en bloc. Szerintem a blog írója nem holmi fröcsögő egomán, és ez késztetett szólásra.
Bocsánat a hosszért, de amúgy sem kommentelgetek gyakran.
pontilyen 2008.03.16. 13:02:16
Ha vasika és Bistyu úgy érezték, hogy "lesöpörtem" őket, akkor azt majd ők megmondják. Nem kell ehhez egy fogadatlan prókátor.
Az odabiggyesztett szmájli pedig sok mindenen változtat, leginkább a közlemény pragmatikai értelmezhetőségén. (Jó lenne erről egyszer egy tanulmányt írni...) :-)
Azt nem szeretném, ha a blog "pszichoterápiába" csapna át, hiszen terapeuta nélkül ez legfeljebb a "vak vezet világtalant" eseményét idézné elő. (Lehet, hogy terapeutával is, de az más kérdés...)
A "Jól kellett viselkedni" ironizáltsági fokáról már hosszan beszélgettünk. Az elhamarkodott ítélkezésnél ezúttal is többet ér az olvasás. Ugyanez elmondható arról is, hogy ki mennyire kéri ÖNMAGÁT számon egy szerzőn. Egyébiránt ennek megértéséhez voltaképp a mottó elmélyült értelmezése is elegendő.
Hogy a "blog írója" micsoda (pl. fröcsögő egomán-e), arra nézvést nincsenek normatív szabályok. Ki ilyen, ki olyan. Akinek nem tetszik, annak nem muszáj itt lennie, sőt. Talán pont ez a lényeg, ha már normatív lényeget keresünk.
A párbeszéd nem csak bántásra való. Sok-sok minden másra is. Én nem becsülném le a jelentőségét. Sőt.
Továbbra is örömmel látok mindenkit. Ha a "beszélgetésről beszélgetünk", szerintem az sem okvetlenül haszontalan.
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.03.16. 19:55:36
Másnapra meg is szűnne.
bodza 2008.03.16. 23:19:05
Kénytelen vagyok hozzászólni és megvédeni Pontyi blogolót. Szerintem az ő döntése, hogy válaszol-e a kommentekre vagy nem. Ha úgy gondolja, hogy a társalgás megfelelő formája a kommentelés a blogoláshoz, akkor hagyjuk. Véleményem szerint jó, ha tud mondani mindenkinek valamit, mert ezáltal nem csak a levegőbe röpülnek szavai.
Kedves Reckl Amál!
Szerinted te lelkileg teljesen egészséges vagy?
pontilyen 2008.03.16. 23:51:00
Én viszont Amál blogolót vagyok kénytelen megvédeni, hiszen utolsó kommentjének második mondatát figyelmen kívül hagytad. ;-)
Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2008.03.17. 09:00:33
Kedves Bodza, gondolod, hogy ilyet ép elméjű ember komolyan leír? Ugyan már!